Eğer bir girişimci iseniz her zaman aklınızda bulundurmanız gereken bazı tavsiyeler…

Ülkemizde ne yazık ki hukuk, girişimcilerin belki de en uzak oldukları alan. Girişimin büyümesi, gelişmesi, inovatif ivme kazanıp farklılık yaratması derken hukuk çoğunlukla göz ardı ediliyor. Hangi tür girişimde bulunursanız bulunun, bir girişim sahibi olmanın size hukuki dokunulmazlık vermediğini unutmayın. Yasal ihtiyaçlarınızın tamamı bir avukat tutmayı gerektirmese de, bunların büyük bir kısmı hukuki bilgi gerektiriyor. Bu yazımızda da size asla göz ardı etmemeniz gereken hukuki bilgilendirmelerde bulunacağız.

Kanunları Okuyun

Size verebileceğim en önemli tavsiye kanunları okumanız. Kanunlarımız yenilendiği için artık eskiden olduğu gibi modern Türkçe’den uzak değil. Elbette hukukçular bile kanun maddelerini yorumlarken kendi aralarında kimi zaman görüş birliği sağlayamıyorlar ancak ilgili kanunu okumanız size bir fikir verecektir.

Güncel mevzuatı takip etmek için tıklayın.

Yazılı Antlaşmalar Yapın

Eskilerinde dediği gibi söz uçar, yazı kalır. Günümüzde her ne kadar sözlü olarak beyanda bulunmak hukuken geçerli kabul edilse de sizin yaptığınız anlaşmaların yazılı olmasına önem gösterin. Müşterileriniz ve ortaklarınızla yaptığınız tüm anlaşmalar yazılı olsun. Bu sayede muhtemel bir uyuşmazlıkta kozlar sizin elinizde olacaktır.

Fikri Mülkiyete Önem Verin

Fikri mülkiyet sahiplerinin haklarının korunmasını sağlamak için çaba göstermeleri gerekmektedir. Kuruluşunuzun adını belirlemeden önce iltibasa sebebiyet verip vermediğini öğrenin. Markanızı tescil ettirin. Ticari bir markayı tescil ettirerek ileride karşılaşacağınız pek çok potansiyel sorunu bertaraf etmiş olursunuz. Ayrıca çoğu kişi yapmaz ama marka bültenini takip edin. Bir marka, marka tescil bülteninde yayımlanmasının ardından üç ay süre ile itiraza açık kalır. Bu aşamada sizin markanızla benzer, iltibasa sebebiyet veren marka başvurusuna itiraz ederek tehlikeyi büyümeden önleyebilirsiniz.

Süreleri Takip Edin

Hukukta en önemli şey süre kavramıdır. Herhangi bir uyuşmazlıkta size tanınan süreleri kaçırırsanız hakkınızı artık kullanamazsınız. Bu nedenle size tanınan sürelerin takibini çok iyi yapın.

Danışmanlık Almaktan Kaçınmayın

Hukuk çok geniş bir alan. Dolayısıyla bir sözleşmede yer alan tüm hususları bilmeniz çok zor. Anlaşmaya varmak üzere olduğunuz yeni bir sözleşmenin şartları konusunda emin değilseniz, bir avukatın sözleşmeyi okuyup yorumlamasını sağlayın. Anlaşmayı imzalamak için çok istekli olsanız bile olsanız profesyonel bir danışmanlık almanız uzun ve acı verici bir iş ilişkisine girmenizi engeller. Unutmayın, hiçbir madde bir sözleşmeye süs olması amacıyla yazılmaz.

0 0 vote
Article Rating