Girişimciler tutkulu insanlardır. Girişimlerini geliştirmeye çalışırken özellikle hukuksal anlamda bazı ihmaller yapabiliyorlar…

Büyük işletmeler zaten kurumsallaştırmanın getirdiği bir yapıya sahip olduklarından birazdan bahsedeceğim hataları yapmaya çok meğilli değiller. Ancak küçük işletmeler ve girişimini henüz uygulamaya geçiren kişiler bu hataları yapabiliyorlar.

Bir Avukata Danışmamak

Özellikle bizim toplumumuzda hukuki problem ortaya çıkmadan önce danışmanlık mahiyetinde bir avukata gitmek bir alışkanlık değil. İnsanlar hukuki problem çıktıktan sonra bir avukata danışmaktalar. İşletme yönetimi hukuksal boyutu son derece önemli olan ve her saniye hukukun müdahale ettiği bir alandır. Bu nedenle adımlarınızı atmadan önce bir avukattan profesyonel destek almanız ileride ortaya çıkacak risklerden sizi büyük ölçüde koruyacaktır.

Hatalı Şirket Türünü Kurmak

Türk Hukukunda şirketler sermaye ve şahıs şirketleri olmak üzere ikiye ayrılmakta. Bu iki kategoride kendi altında daha farklı kategorilere ayrılmakta. Sizin kurduğunuz şirket, türüne göre farklı kanunlara tabi olmaktadır. Mesela bir adi şirket kurarsanız Türk Borçlar Kanununa, bir sermaye şirketi olarak Limited şirket kurarsanız Türk Ticaret Kanununa tabii olacaksınız. İşletmenizin hedeflerini, çalışma sistemini ve ortaklık yapısını net bir şekilde belirledikten sonra sizin için en uygun şirket türünü tercih etmelisiniz.

Not: İnsanlar genellikle Anonim Şirketlerin, Limited şirketlere göre daha kurumsal olduklarını düşünürler. Şahsi kanaatimce bu kıyaslamanın hiçbir mantığı yoktur. Detaylı bilgi için Girişimciler Hangi Şirket Türünü Tercih Etmeli? Neden? konulu yazımı okuyabilirsiniz.

Müşterilerin Bağlı Olduğu Hizmet ve Satış Sözleşmelerinin Olmaması

“Şirket web sitelerine, özellikle de bir tür hizmet sunanlara eriştiğinizde, genellikle bir “Şartlar ve Koşullar ” anlaşması görürsünüz. Bu sözleşmede, ürünlerinizin veya hizmetlerin kullanımı ve bunu kullanan müşteri yükümlülüklerinin tamamı yer almaktadır. İşletmeler için bu şartlar ve koşullar antlaşması hayati öneme sahiptir. Yaşayacağınız hukuki anlaşmazlıkta uygulanacak olan hükümler büyük ölçüde bu sözleşmede yer alır. Bu nedenle işletmenizi koruma altında tutacak şartlar ve koşullar anlaşmasını asla göz ardı etmeyin.

Gizlilik Politikasının Olmaması

Giderek sınırların kalktığı bir dünyada elinizde bulunan müşteri verilerini 3. Kişilerle paylaşmamanız düşünülemez. En basit örnekle müşterinize bir kargo gönderirken dahi kargo şirketi ile müşteri verilerinizi paylaşmak zorunda kalıyorsunuz. Burada önemli olan husus müşteri ya da kullanıcılarınıza ait kişisel verileri hukuka uygun bir şekilde işlemeniz. Ayrıca geçtiğimiz ay resmen yürürlüğe giren Avrupa Veri Koruma Yönetmeliği bu konuda oldukça hassas. Eksik bir gizlilik politikası ciddi anlamda ceza almanıza neden olur.

Vergilendirme Kurallarına Uyulmaması

İşletmeniz KDV’ye tabi mi? Instagram üzerinden yaptığınız satışlar için vergi ödemeli misiniz? Beyannameleri ne zaman vermelisiniz? İşletmeniz ister satış yapsın, isterse hizmet versin vergi kanunumuz oldukça karmaşıktır. Bu nedenle iyi bir muhasebeci ile çalışmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Vergilendirmeye ilişkin yaptığınız hataların hapis cezası ile sonuçlanacağını unutmayın.

Çalışanlara Karşı Yükümlülüklerin Görmezden Gelinmesi

Personel çalıştırmak gerçekten büyük bir sorumluluk getirir. Çalışanlarınızın durumlarını her an takip etmeniz gerekmekte. Çalışanlarınızın sigorta girişlerini, ek mesai ücretlerini eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekiyor. Aksi bir durumda SGK sizi çok büyük cezalar ödemeye zorlayabilir.

Not: Mutlu çalışanların daha başarılı bir işletmeye sahip olmanızın ön koşulu olduğunu unutmayın.

0 0 vote
Article Rating